• 0 items in quote

    KÍVÁNSÁGLISTA

    Jelenleg nincs egyetlen termék sem a kivánságlistádon.

  • Szüts Miklós

    1945-2024
    „Egy kép akkor van kész, ha megfordult a közönség előtt. Én megnézem, másnap. Harmadnap megmutatom a feleségemnek. Ha minden rendben, akkor úgy ítélem: én is hozzá tettem egy követ a piramishoz. Nem könnyen engedem el a művet. Tudom, hogy mindennél van jobb (rosszabb is); nem a tetszés dönt, a szakmaiság. Mert a képfestés egy mestereség. Abban is különleges. Az aszfaltozó az aszfalt terítése közben tudja, ha kész a járda, munkája véget ért. A festő nem lehet ennyire biztos a végeredményben.”

    Mind festői, mind grafikai munkássága, de kultúraszervező, oktató tevékenysége csakúgy jelentős. Ihletett átgondolója a kor modernista törekvéseinek, amelyekből a maga számára igazán a színek, színfoltok viszonylatai érdeklik a síkon – minden erőltetett perspektivikus hatás nélkül, de bizonyos színhasználat (fekete, okker, Van Dyck-barna) szinte mániákusan – majdnem geometriát idéző felületekben, szerkezetekben.

    Kétszeresen is 1848-as felmenőkkel büszkélkedhetett – Degré Alajost, Lechner Lajost is közéjük sorolhatta. A szentendrei ferences gimnázium után a Képzőművészeti Főiskolán festést és sokszorosító grafikát tanult 1967 és 1973 között. 1972 óta állít ki. Dolgozott alkalmazott grafikusként (például a Holmi című lapnál), középiskolai, majd egyetemi oktatóként, folyóiratnál arculatszerkesztőként. Bizonyos fokig festészete őriz – ha nem is vonalas – grafikai mozzanatokat a fölületkezelésben; alapvetően azonban mintha a festőiség ideáját keresné munkásságában: a finom színhangzások mestere. 1991-ben létrehozta és tulajdonolta az AD Grafikai Stúdiót. 2001-ben háromhónapos ösztöndíjjal Párizsba került az akkor már jelentős honi egyéni (néha feleségével, Vojnich Erzsébet festőművésszel), máskor meg csoportos kiállításokat tudhat maga mögött, számos külföldi bemutatót szintúgy. Ekként komoly gyűjteményekbe kerültek munkái. 2013-ban a Magvető Kiadó gondozásában Akvarellek címmel jelent meg albuma. Szoros, dokumentált barátságot ápolt Esterházy Péter íróval. A Széchenyi Művészeti Akadémia tagja volt.

    Felhasznált irodalom:

    Szűts Miklós: Festmények. Kiscelli Múzeum, 2014.

    szuts miklos

    Kívánságlista

    (0)

    Törődünk az Ön adataival

    Cookie-kat és hasonló technológiákat használunk, hogy a legjobb élményt nyújtsuk weboldalunkon. Cookie tájékoztató